Frissítve: 2026. szeptember 2. · 9 perc olvasás · Anyagok és technológia
A milyen vastag hőszigetelés kell kérdésre a szakmai válasz mindig ugyanaz: annyi, amennyivel a fal hőátbocsátási tényezője (U-érték) a követelmény alá kerül. Ez a szám 2026-ban a külső falra 0,24 W/m2K — vagyis nem a réteg centiméterét, hanem a kész szerkezet teljesítményét írja elő a jogszabály. Ebből következik, hogy ugyanaz a vastagság az egyik falszerkezeten elég, a másikon nem. Az alábbiakban konkrét számokkal mutatjuk meg a különbséget.
Mit jelent az U-érték, és miért ez dönt?
Az U-érték azt mutatja meg, hány watt hő távozik egy négyzetméternyi falon keresztül egy fok hőmérséklet-különbségnél. Minél kisebb, annál jobb. A szigetelés hatását a hővezetési tényező (lambda) és a vastagság együtt adja: a hőellenállás a vastagság osztva a lambdával. Emiatt egy kisebb lambdájú, grafitos szigetelőanyagból vékonyabb réteg is elég ugyanahhoz az eredményhez.
| Anyag | Jellemző lambda (W/mK) | Mire jó |
|---|---|---|
| Fehér EPS homlokzati lemez | 0,038-0,040 | Legelterjedtebb, kedvező árú alapmegoldás |
| Grafitos (szürke) EPS | 0,030-0,032 | Ugyanaz az U-érték vékonyabb rétegből |
| Kőzetgyapot homlokzati lemez | 0,036-0,040 | Nem éghető, páraáteresztő, hangtanilag jobb |
| XPS lábazati lemez | 0,033-0,036 | Lábazat, talajjal érintkező, nedvességnek kitett sáv |
U-érték táblázat: 38 cm tömör téglafal
A budapesti régi bérházak és a hagyományos családi házak tipikus fala a 38 cm-es kisméretű tömör tégla. Szigetelés nélkül ennek az U-értéke nagyságrendileg 1,4-1,5 W/m2K — vagyis hatszorosa a mai követelménynek. Az alábbi értékek 1,44 W/m2K kiinduló U-értékkel, vakolatokkal együtt számolva készültek, tájékoztató jelleggel.
| Vastagság | Fehér EPS (0,039) | Grafitos EPS (0,031) | Kőzetgyapot (0,040) | Megfelel 0,24-nek? |
|---|---|---|---|---|
| 10 cm | 0,31 | 0,26 | 0,31 | Nem |
| 12 cm | 0,27 | 0,22 | 0,27 | Csak grafitos EPS-sel |
| 15 cm | 0,22 | 0,18 | 0,23 | Igen, mindhárommal |
| 20 cm | 0,17 | 0,14 | 0,18 | Igen, jelentős tartalékkal |
Ebből látszik a gyakorlati következtetés: 38 cm téglafalon a 15 cm a belépőszint, ha fehér EPS-sel vagy kőzetgyapottal dolgozunk. A 10 cm — amit sok régi homlokzaton látni — mai szemmel alulméretezett, a 12 cm pedig csak grafitos EPS-sel hozza a követelményt.
U-érték táblázat: panel külső falpanel
A paneles épületek külső falpaneljében már eredetileg is van néhány centiméter szigetelés, ezért a kiindulási U-érték kedvezőbb, jellemzően 1,0 W/m2K körüli. Az alábbi táblázat ezzel a kiindulási értékkel készült.
| Vastagság | Fehér EPS (0,039) | Kőzetgyapot (0,040) | Megfelel 0,24-nek? |
|---|---|---|---|
| 10 cm | 0,28 | 0,29 | Nem |
| 12 cm | 0,25 | 0,25 | Épphogy nem |
| 15 cm | 0,21 | 0,21 | Igen |
| 20 cm | 0,16 | 0,17 | Igen, jelentős tartalékkal |
Panelnál tehát ugyanaz a válasz: a 15 cm az a vastagság, ahol a szerkezet biztonsággal megfelel. Társasházi, pályázatból finanszírozott felújításnál gyakran előírás az energetikai számítás, amely ezt a követelményt ellenőrzi — ilyenkor a 10 cm eleve nem támogatható.
Nem biztos benne, milyen a falszerkezete? Felmérésen megnézzük és rétegrendet javaslunk.
Ingyenes felmérés kéréseEPS vagy kőzetgyapot: milyen hőszigetelést válasszak?
Hőtechnikailag a két anyag azonos vastagságban nagyon hasonlót tud — a különbség máshol van.
| Szempont | EPS (polisztirol) | Kőzetgyapot |
|---|---|---|
| Anyagár | Kedvezőbb | Jellemzően 30-60%-kal magasabb |
| Tűzvédelem | Éghető, tűzvédelmi sávok kellenek | Nem éghető, magasabb épületen előírás lehet |
| Páraáteresztés | Kisebb | Nagy — nedves, régi falaknál előny |
| Súly | Könnyű | Nehezebb, dűbelezés-igényesebb |
| Hangszigetelés | Gyengébb | Jobb, forgalmas utcánál érzékelhető |
| Munkaigény | Gyorsabb | Lassabb, több dűbel, nagyobb odafigyelés |
A gyakorlati ajánlás: átlagos családi háznál és alacsony társasháznál a fehér vagy grafitos EPS a racionális választás. Kőzetgyapot indokolt magasabb épületnél a tűzvédelmi előírás miatt, nedvesedésre hajlamos régi falnál a páraáteresztés miatt, illetve ott, ahol a hangszigetelés is szempont. Kevert rendszer is szokásos: EPS a felületen, kőzetgyapot sáv a nyílászárók körül és a szintek között.
Homlokzati hőszigetelés ár 15 cm rétegvastagságnál
A komplett homlokzati hőszigetelő rendszer ára nem csak a szigetelőlapból áll: ragasztó, dűbel, üvegszövet háló, ágyazóréteg, élvédők, alapozó és nemesvakolat, továbbá az állványozás is beleszámít. Az alábbi tájékoztató nettó áraink ezt a szemléletet követik.
| Munka | Egység | Nettó ár | Bruttó* |
|---|---|---|---|
| Homlokzati hőszigetelő rendszer (EPS / kőzetgyapot) | m² | 13 000 Ft | 16 510 Ft |
| Nemesvakolat felhordása | m² | 4000 Ft | 5080 Ft |
| Homlokzatfestés / színezés | m² | 3000 Ft | 3810 Ft |
| Állványozás (állítás + bontás) | m² | 2200 Ft | 2794 Ft |
| Lábazat kialakítása | m | 5000 Ft | 6350 Ft |
| Födém hőszigetelés | m² | 2200 Ft | 2794 Ft |
| Tetőtér szigetelés | m² | 3500 Ft | 4445 Ft |
Egy 120 m2 homlokzatfelületű családi háznál a rendszer, a nemesvakolat és az állványozás együtt nagyságrendileg 19 200 Ft/m2 nettó, azaz körülbelül 2 300 000 Ft a homlokzatra, amihez a lábazat és a párkányok külön tételként jönnek. A 15 és a 20 cm közötti anyagár-különbség ehhez képest kicsi: a szigetelőlap a teljes költségnek jellemzően csak a negyede-harmada, tehát a vastagabb réteg felára néhány százalék a projekt egészén. Ez az a pont, ahol a legtöbben rosszul spórolnak.
Hőszigetelés megtérülés: mire lehet számítani?
A hőszigetelés megtérülés kérdésére becsléssel lehet felelni, mert a végeredményt a fűtési szokások és az energiaár-sáv nagyságrendileg befolyásolja. Egy átlátható példa, saját számítással:
- Kiindulás: 120 m2 homlokzat, 38 cm téglafal, U = 1,44 W/m2K.
- Utána: 15 cm EPS, U = 0,22 W/m2K, azaz 1,22 W/m2K javulás.
- Budapesti fűtési idényre, időszakos fűtést és kazánhatásfokot is figyelembe véve a falon megtakarított hőmennyiség nagyságrendileg 6 000-8 000 kWh/év.
- Ez a szám csak a falra vonatkozik: a tető, a födém és a nyílászárók vesztesége külön tétel.
Ennek a forintértéke teljes egészében az energiaár-sávtól függ. Ha a háztartás fogyasztása végig a kedvezményes lakossági sávban marad, a megtakarítás forintban kicsi, és a megtérülés 20 év fölé nyúlhat. Ha a fogyasztás jelentős része a kedvezményes sáv fölé esik, a megtakarítás sokszorosa, és a megtérülés a 4-8 éves sávba kerül. Reálisan tehát a megtérülés 8-25 év között szóródik — ezért érdemes a saját éves gázszámlából kiindulni, nem általános százalékokból.
Fontos arányossági szempont, hogy a fal csak az egyik veszteségforrás. Egy szigeteletlen padlásfödém vagy egy 30 éves, kétrétegű üvegezésű ablaksor nagyobb tételt jelenthet, mint a fal maradék vesztesége 15 cm szigetelés után. Ha korlátos a keret, sorrendben általában a padlásfödém-szigetelés a legolcsóbb megtakarítás, utána a nyílászárócsere, és csak ezután a homlokzat — bár a homlokzat az, amelyik az épület megjelenését és élettartamát is javítja.
Amit a vastagságon kívül nem szabad elrontani
- Hőhidak. A nyílászárók kávázása, az erkélylemez, a lábazat és a párkányok környéke — hiába 20 cm a felület, ha ezek kimaradnak.
- Lábazat. A talaj feletti sávba nedvességálló XPS kell, jellemzően a homlokzati szigetelésnél 2-4 cm-rel vékonyabb táblával, hogy a rétegrend síkba jöjjön.
- Nyílászáró sorrend. Ha nyílászárócsere is lesz, azt a szigetelés előtt érdemes elvégezni, hogy a tok a szigetelés síkjához igazítható legyen.
- Dűbelezés. A dűbelszám és -típus a falszerkezettől és az épületmagasságtól függ, nem szemre megy.
- Páratechnika. Nedves, sózódott régi falnál a szigetelés önmagában nem megoldás; előbb a nedvesség okát kell megszüntetni.
Budapesten és az agglomerációban családi házak és társasházak homlokzati hőszigetelését végezzük 2010 óta, EPS és kőzetgyapot rendszerekkel, nemesvakolattal és állványozással együtt. A felmérésen megnézzük a falszerkezetet és rétegrendet javaslunk — a vastagságot ez alapján, nem tapasztalati ökölszabályból határozzuk meg.
Kapcsolódó szolgáltatások
Kapcsolódó cikkek
Menete és sorrend
Ablakcsere menete lépésről lépésre: mennyi idő, mekkora kosz, mit készítsen elő?
Az ablakcsere a leggyorsabban megtérülő felújítások egyike, de a bontás és a kávázás miatt sokan tartanak tőle. Végigvesszük a folyamatot a felméréstől a párkányig, ablakonkénti időigénnyel és a pormentesítés gyakorlati fogásaival.
8 perc olvasás
Menete és sorrend
Kell-e engedély a lakásfelújításhoz? Mihez elég a bejelentés, és mihez kell statikus
A legtöbb belső lakásfelújítás építési engedély nélkül végezhető — de ez nem jelenti azt, hogy nincs szabály. A teherhordó szerkezet, a közös tulajdon és a társasházi házirend mind korlátot szab. Végigvesszük, mihez mi kell 2026-ban.
9 perc olvasás
Árak és költségek
Mennyibe kerül egy teljes lakásfelújítás 2026-ban?
Tételes, ellenőrizhető számítás a saját tájékoztató egységáraink alapján: 50 és 70 m2-es lakás, három felújítási mélységben, szakmánkénti bontásban.
8 perc olvasás
